Bezpieczny sylwester

 

W związku ze zbliżającym się okresem sylwestrowo – noworocznym apelujemy do wszystkich o ostrożność i rozwagę przy zabawie z fajerwerkami.

 

Należy pamiętać, że są to materiały wybuchowe i ich nieumiejętne używanie kończy się często poparzeniami ciała, ciężkich urazami kończyn i głowy, a w niektórych przypadkach nawet śmiercią.

 

Jest kilka zasad bezpieczeństwa przy używaniu fajerwerków, których przestrzeganie pozwoli zminimalizować zagrożenia. Przede wszystkim wszystkie tego typu materiały należy kupować u sprawdzonych sprzedawców i zawsze wcześniej zapoznać się z ich instrukcją użytkowania. Petardy, baterie i rakiety należy odpalać na dużych otwartych przestrzeniach w bezpiecznej odległości od budynków i innych obiektów. Petard nie należy przenosić w kieszeniach, rzucać i odpalać w ręku. Nie wolno zbliżać się do niewypałów i próbować ich ponownie odpalać. Należy pamiętać, że patyki w rakietach są jedynie stabilizatorami lotu, dlatego nie wolno odpalać ich w ręku ani wbijać w ziemię. Trzeba uważać na rozgrzany pręt zimnych ogni, gdyż ma on temperaturę kilkuset stopni Celsjusza.

 

W trakcie zabawy z fajerwerkami konieczny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek, dlatego jeszcze raz prosimy o zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa.

 

http://www.straz.gov.pl/porady/fajerwerki

 

http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/8389,apel-strazy-pozarnej-o-ostroznosc-przy-zabawie-z-f