Bezpieczeństwo pożarowe w domu

    

 

      W związku ze zbliżającym się okresem zimowym przypominamy wszystkim właścicielom i użytkownikom obiektów mieszkalnych o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych w czasie ogrzewania pomieszczeń.

      Statystyki pokazują jak duże znaczenie mają regularne przeglądy i konserwacje instalacji użytkowych w naszych mieszkaniach. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji kominowej i wentylacyjnej w kotłowniach, której czyszczenia powinniśmy dokonywać co najmniej raz na trzy miesiące. W przypadku dogrzewania pomieszczeń różnego rodzaju piecykami elektrycznymi należy zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji elektrycznej tzn. stan przewodów oraz bezpieczników.

      Bardzo popularne w ostatnich latach stały się piecyki gazowe tzw. kolumnowe zasilane z butli gazem propan – butan, które często okazują się wadliwe. Nie tylko pod względem pożarowym, ale również w związku z pobieraniem przez nie tlenu co w przypadku pomieszczeń szczelnie zamkniętych może okazać się niebezpieczne. Dlatego naprawy i przeglądu wszystkich urządzeń gazowych powinien dokonywać specjalista z uprawnieniami.

      Przyczyną pożaru może być również pozostawienie bez nadzoru włączonych urządzeń ogrzewczych, dlatego przed wyjściem z domu należy upewnić się czy wszystkie tego typu urządzenia zostały wyłączne.

      W trakcie używania wszystkich urządzeń ogrzewczych należy ustawić je w bezpiecznej odległości (wg przepisów nie mniej niż 0,5 m) od wyposażenia mieszkania np. mebli czy dekoracji.

 

Więcej na:www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu