KONKURS KALENDARZOWY 2018

 

Informujemy, że Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Szef Obrony Cywilnej Kraju ogłasza cztery konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży, które są umieszczone na odwrocie kalendarza plakatowego PSP na 2018 rok.

 

Głównym zadaniem konkursów jest popularyzacja wśród uczniów umiejętności zachowania się w przypadku wystąpienia zagrożenia, pogłębienia wiedzy na temat niebezpieczeństw związanych z żywiołami oraz możliwościach ochrony przed nimi oraz jak prawidłowo zgłosić zdarzenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

 

Wyłonienie zwycięzców nastąpi 14 i 16 maja 2018 r. w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a informacja o laureatach zamieszczona zostanie na stronie internetowej www.straz.gov.pl i w mediach społecznościowych KG oraz w czerwcowym numerze czasopisma „Przegląd Pożarniczy”.

 

Nagrody zostaną wręczone przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w szkole laureatów podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2017/2018.

 

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursach.

 

Kalendarz KG PSP na rok 2018

 

 

 

pdfREGULAMIN KALENDARZOWEGO KONKURSU DLA DZIECI "REBUS Z WYSZUKIWANKĄ"

 

docKarta zgłoszeniowa Konkurs Kalendarzowy PSP 2018 "Rebus z wyszukiwanką"

 

pdfREGULAMIN KALENDARZOWEGO KONKURSU NA PLAKAT "POTRAFIĘ ALARMOWAĆ STRAŻ POŻARNĄ"

 

docKarta zgŁoszeniowa Konkurs Kalendarzowy PSP 2018 "Potrafię alarmować straż pożarną"

 

pdfREGULAMIN KALENDARZOWEGO KONKURSU NA SPOT FILMOWY "ŻYWIOLY I LUDZIE"

 

docKarta zgŁoszeniowa Konkurs Kalendarzowy PSP 2018 "Żywioły i ludzie"

 

pdfREGULAMIN KALENDARZOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "BEZPIECZEŃSTWO W TWOIM OTOCZENIU ZALEŻY OD CIEBIE"

 

docKarta zgłoszeniowa Kalendarzowy Konkurs plastyczny PSP 2018 "Bezpieczeństwo w Twoim otoczeniu zależy od Ciebie"

 

jpgA3 druga strona kalendarza do wydruku

 

 

„SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ” – zbiórka krwi na terenie KP PSP Nowy Dwór Gdański

 

W dniu 12.03.2018 r. na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się zbiórka krwi w ramach ogólnopolskiej akcji „spoKREWnieni służbą”.

Na teren Komendy przyjechał autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Od godziny  9:00 do 14:00 funkcjonariusze Policji, Straży granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, uczniowie nowodworskich szkół oraz mieszkańcy oddali łącznie 11,25 litra krwi. Łącznie krew oddało 25 osób.

 

 

 

Konferencja szkoleniowa „Bezpieczeństwo uczestników wypoczynku w czasie wystąpienia nagłego zagrożenia życia i zdrowia dzieci i młodzieży”

 

W dniu 10.03.2018 r. w sali BHP, na terenie Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja szkoleniowa p.t. „Bezpieczeństwo uczestników wypoczynku w czasie wystąpienia nagłego zagrożenia życia i zdrowia dzieci i młodzieży”. Jednym z prelegentów był st.kpt. Jarosław Gryciuk -  Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Gdańskim.

Konferencji szkoleniowa przeznaczona była dla organizatorów i kadry wypoczynku lokalizowanego w lasach, organizowanego w namiotach lub domkach kempingowych (bez stałej infrastruktury). Konferencja adresowana była do organizacji harcerskich, klubów sportowych, fundacji, stowarzyszeń, przedsiębiorców, osób prawnych i fizycznych z województwa pomorskiego.

Celem konferencji szkoleniowej było przypomnienie obowiązujących przepisów prawa dotyczących zgłaszania i organizowania wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym obowiązków organizatora wypoczynku, przedstawienie informacji na temat sposobów zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży w czasie wystąpienia nagłego zagrożenia życia i zdrowia uczestników wypoczynku, uświadomienie różnego rodzaju zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych, promowanie zasad bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

 

 

 

DZIEŃ KOBIET

 

 

Z okazji Dnia Kobiet pomorscy straży życzą Wszystkim Paniom dużo sukcesów, miłości i szczęścia. Aby Wasza codzienna praca była dostrzegana i doceniana, a uśmiech na Waszych twarzach pojawiał się codziennie, nie tylko w tym szczególnym dniu.

 


 

 

 

 

 

UROCZYSTE PRZEKAZANIE POJAZDÓW I SPRZETU POŻARNICZEGO,NARADA SŁUŻBOWA KADRY KIEROWNICZEJ PSP

6 marca 2018 roku w Gdańsku na Targu Węglowym odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów, sprzętu pożarniczego, bonów paliwowych oraz wsparcia finasowego.

W urczystości udział wzięli:

 • gen. brygadier Leszek Suski – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej,
 • Dariusz Drelich – wojewoda pomorski,
 • st. bryg. Tomasz Komoszyński – pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
 • insp. Jarosław Rzymkowski – komendant wojewózki Policji,
 • kmdr dr Piotr Patla – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej,
 • płk Andrzej Płocha – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego,
 • płk Lesław Bryłkowski – dyrektor Okręgowej Służby Więziennej,
 • ks. dr Jarosław Lisica – kapelan pomorskich strażaków,
 • ks. kanonik Dariusz Juszczak – kapelan strażaków Diecezji Elbląskiej,
 • st. asp. Tomasz Richert – przewodniczący Pomorskiej Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”
 • asp. sztab. Mariusz Paprocki – przewodniczący Pomorskiej Wojewódzkiej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Strażków „Florian” 
 • Piotr Dorawa – prezes zarządu Energa Operator,
 • Jarosław Wittstock – wiceprezes zarządu Energa Obrót, 
 • Teresa Jakubowska – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku,
 • Janusz Stankowiak – prezydent miasta Starogard Gdanski,
 • władze samorządowe z terenu województwa pomorskiego,
 • działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
 • naczelnicy wydziałów Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej,
 • komendanci powiatowi, miejscy PSP oraz dowódcy jednostek ratowniczo – gaśniczych PSP z terenu naszego województwa.

Strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu wojewóztwa pomorskiego otrzymali lekkie, średnie, ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze, 6 łodzi oraz sprzęt: pilarki, zestawy hydrauliczne oraz zapory przeciwpowodziowe. W trakcie uroczystości gen. brygadier Leszek Suski wręczył:

 • st. kpt. Błażejowi Chamier Cieminskiemu – akt powołania na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Chojnicach,
 • kpt. Pawłowi Gilowi – akt powołania na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Gdyni,
 • st. kpt. Rafałowi Buszek – decyzję administracyjną na stanowisko dowódcy JRG w Chojnicach,
 • st. kpt. Piotrowi Krzemińskiemu – decyzję administracyjną na stanowisko pełniącego obowiązki dowódcy JRG w Lęborku.

Podczas uroczystości Fundacja Orlen Dar Serca oraz BP przekazały strażakom bony paliwowe, a spółki Grupy Energa, Obrót i Operator symboliczne czeki na łączną kwotę 230 tys. zł.
- Pomoc straży pożarnej po zeszłorocznych kataklizmach pogodowych, przede wszystkim po przejściu sierpniowych wichur, była dla nas bezcenna. Nasi monterzy przy usuwaniu skutków nawałnic stanęliby przed znacznie większymi wyzwaniami, gdyby nie strażacy, którzy np. usuwali powalone drzewa na leśnych odcinkach. Na bohaterów z PSP i OSP zawsze można liczyć, dlatego z radością odwdzięczamy się im, zapewniając dostęp do nowego sprzętu, aby wiernie służył w kolejnych działaniach – zaznaczają obaj prezesi.
- Postawa odpowiedzialnego pracodawcy bliska jest roli pomocnego sąsiada wobec zagrożeń i wyzwań stojących przed cała wspólnotą. Dodam, że ten rodzaj partnerstwa stanowi tradycję i fundament ochrony przeciwpożarowej. Dlatego pomoc strażom pożarnym świadczona przez kluczowe podmioty bezpieczeństwa energetycznego Polski jest nie tylko realizacją zasad społecznej odpowiedzialności biznesu oraz koncepcyjnej polityki dobroczynności. Działania takich spółek, jak Grupa Energa, są czymś znacznie więcej, znakomitym przykładem dobrego myślenia o współczesnym bezpieczeństwie – podkreślał podczas uroczystości gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obyła się narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej wojewóztwa pomorskiego podsumowująca funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj też: Radio Gdańsk - rozmowa z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Leszkiem Suskim

Czytaj też: TVP 3 Gdańsk - Forum Panoramy - Rozmowa z komendantem głównym PSP gen. bryg. Leszkiem Suskim

Czytaj też: Dziennik Bałtycki - Nowe wozy dla strażaków z Pomorza